Chorwacjia

Inne tematy inne marki, inna bajka.
verbea
Posty: 1353
Rejestracja: 03 mar 2012 07:20 pm
Lokalizacja:
Samochód:

Chorwacjia

Post autor: verbea » 17 sie 2013 09:46 pm

W związku z pytanie na PM o porady dotyczące wyjazdu na Chorwację podzielę się swoimi informacjami.
1. Droga
Wyjazd z okolic Płocka do Łodzi, następnie Katowice i autostradą A1 do granicy. Ważne aby zatankować przed granicą.(od Katowic do mostu w Mszanie na autostradzie A1 nie ma żadnej stacji paliw a więc tankujemy na objeździe mostu w malutkich LPG) Następny LPG w Czechach w okolicy Olomouc (cena LPG około 18Kc). Ostatnie LPG w Czechach jest przy granicy z Austrią w miejscowości Mikulov. Dalej jechałem przez Austrię więc jeśli zasięg butli jest około 400km to dociągniecie w okolice Graz 80 kilometrów za Wiedniem jeśli macie mniej gazu to 7 kilometrów za Wiedniem w stronę Graz też jest LPG. W Austrii LPG kosztuje 0,89 euro. Następny LPG dopiero w okolicach Zagrzebia na Chorwacji. My omijaliśmy autostradę w Słowenii skręcając z autostrady w Austrii zjazdem 226 w prawo na GERSDORF, po zjeździe skręcamy w lewo na Mureck. Dalej skręt w prawo na Słowenie. Kierujemy się na miejscowość Lenart a następnie na Ptuj. Później na Zagreb i wyjeżdżamy w miejscu gdzie nie obowiązuje winieta:) (oszczędzamy 30 euro za 60 kilometrów) Jesteśmy juz na Chorwacji.
2. Winiety
Najbardziej się opłaca kupować winiety na pierwszych stacjach paliw po przekroczeniu granicy danego państwa
Winieta w Czechach na 30 dni kosztuje około 80 złotych, w Austri 10 dniowa kosztuje 8,5 euro. W Chorwacji autostrady są płatne w zależności od przejechanych kilometrów (opłaca się płacić kartą bo szybciej i lepszy kurs jest w banku niż w kantorach
3. Wyposażenie auta
Gaśnica, koło zapasowe, lewarek, apteczka zgodna z normą DIN, komplet zapasowych żarówek, komplet kamizelek odblaskowy (dla każdego pasażera) komplet bezpieczników (podane wyposażenie jest obowiązkowe jeśli chodzi o przepisy państw przez które przejeżdżamy)
Oczywiście gaśnica i kamizelki pod ręką kierowcy!!
W Chorwacji LPG nazywa się AUTO PLIN i jest na co 2 stacji a koszt to 5,05kunu na autostradzie i 4,96 poza nią.
Spis stacji LPG po drodze na Chorwację przez Czechy i Austrię
Czechy
1. Kilka kilometrów po przekroczeniu granicy przed Ostrawą po lewej stronie (chyba Shell)
2. przed miejscowością Pribor (około 20 kilometrów za Ostrawą)
3. Przed Olomouc (w soboty czynne od 8 do 13)
4.Wyskov
5Mikulov ( po lewej stronie przy rondzie)
Austria
1. 7 kilometrów za Wiedniem
2. Zjazd nr 100 przed Graz (Loipersdorf)
Jeśli jedziecie autostradą przez Słowenię to pierwsza stację po przekroczeniu granicy w Słowenii
Następne są już na Chorwacji
Pierwsza stacja na Chorwacji po lewej stronie (słaba pompa)
A później to beż problemu kupicie Auto Plin:)
Nie potrzebujemy dodatkowych ubezpieczeń tylko wystarczy karta NFZ.
P.S Piwo na Chorwacji w barach około 15 kun a w sklepie 7 kun

czarny góra
Posty: 595
Rejestracja: 28 sie 2010 03:57 pm
Lokalizacja:
Samochód:

Post autor: czarny góra » 18 sie 2013 09:35 pm

Krzysiek napisz jeszcze gdzie dodać gazu a gdzie depnąć na hamulec i będzie komplet ...

flaszka dla ciebie już poleciała a prawdziwa wypijemy na zlocie

verbea
Posty: 1353
Rejestracja: 03 mar 2012 07:20 pm
Lokalizacja:
Samochód:

Post autor: verbea » 06 wrz 2013 05:59 pm

Perełka spotkana w Biogradzie zarejestrowana w Zagrzebiu
Załączniki
perelka.jpg

Awatar użytkownika
malyslazak
Posty: 86
Rejestracja: 21 lis 2008 09:21 pm
Lokalizacja: Imielin
Samochód: 3.5 AWD 2005

Post autor: malyslazak » 06 wrz 2013 06:37 pm

jeżeli ktoś wybiera się na Chorwację to polecam stronkę cro.pl i ich forum mi pomogło w wielu wątpliwościach
bardzo dużo wiadomości gdzie co i jak, także stacje gdzie zatankujemy gaz przy autostradzie i nie tylko, przelicznik ile za autostrady itd.itp.

Vojciu
Posty: 448
Rejestracja: 02 mar 2010 09:05 am
Lokalizacja:
Samochód:

Post autor: Vojciu » 10 wrz 2013 10:14 am

Dzięki za szczegółową instrukcję, pewnie byłem jednym z piszących PM, co prawda przeczytałem ją długo po powrocie z Chorwacji, ale jestem pewien, że za rok jak znalazł.
Ps. ja co prawda nie byłem tak obcykany jak Verbea ale i tak bez przeszkód dojechaliśmy i wróciliśmy. Słoweńskie autostrady też udało się ominąć, choć inna drogą.
I jeszcze "perełka" ::).
Załączniki
Audi 1974, biała skóra na fotelach :::)))
Audi 1974, biała skóra na fotelach :::)))
Lubię te kanapy na kółkach :). Coraz bardziej....

verbea
Posty: 1353
Rejestracja: 03 mar 2012 07:20 pm
Lokalizacja:
Samochód:

Post autor: verbea » 14 lip 2014 10:42 pm

Po kolejnym 3 wyjezdzie chciałem dopisać kilka spraw. Na autostradzie A1 są już stacje paliw. Ostatnia kilka kilometrów przed Mszaną (lotos) W miejscowości Ptuj na Slowenii otwarto stację LPG (koło OBI). Jak ktoś zechce pojechać do Bośni to niech wybiera większe przejścia graniczne (na jadrance po trasie do neum) My pierwszy raz pojechaliśmy takim lokalnym przejściem i normalnie jakby świat cofnął się o 30 lat (facet z fajkiem, nieogolony, skrupulatna kontrola około 20 minut, konieczna zielona karta) W drodze powrotnej z Mostaru przejście ""europejskie" (żadnych pytań 2 minutki i w Chorwacji).
Fajne miejsca do zwiedzania:
W bośn to mostar, wodospady kravica
W chorwacji (nowe w których byłem pierwszy raz)- dubrovnik, stone (najdłuższy mur obronny w Europie mieści się kilka kilometrów od Neum)
P.S w Bośni na każdej stacji taka sama cena gazu - 1,20km (1km = 2,12zł)

Vojciu
Posty: 448
Rejestracja: 02 mar 2010 09:05 am
Lokalizacja:
Samochód:

Post autor: Vojciu » 15 lip 2014 09:53 am

Hej Verbea. Powiedz mi, czy jadąc np. z Makarskiej do Dubrownika drogą nr 8, musimy przejechać przez wąski pasek Bośni, czy żądają tam paszportów i ZK, czy można na dowód jechać? Pozdr.
Lubię te kanapy na kółkach :). Coraz bardziej....

verbea
Posty: 1353
Rejestracja: 03 mar 2012 07:20 pm
Lokalizacja:
Samochód:

Post autor: verbea » 15 lip 2014 10:54 am

Przejeżdżamy przez bośnie odcinkiem 7 kilometrów (mamy do przejechania 2 przejścia graniczne ale idzie dosyć sprawnie). Żądają paszportów (od nas chcieli i nawet je skanowali). O zieloną kartę nie pytali ale trzeba pamiętać że poza UE obowiązuje zielona karta więc radzę zabrać (jak pisałem wcześniej na mniejszym przejściu żądali ZK i sprawdzali auto). Każdy ubezpieczyciel powinien dać ci taką kartę gratis. Na granicy kosztuje ona 20 euro albo 200 kun.

fala76
Posty: 97
Rejestracja: 12 sty 2014 08:16 am
Lokalizacja:
Samochód:

Post autor: fala76 » 15 lip 2014 08:09 pm

hej dużo ciekawych info można wyciagnac z relacji ja wybieram się w sierpniu do czarnogory
, no i slowo apropo zielonej karty nie każdy ubezpieczyciel ma to w ofercie niedawno ubezpieczałem auto stad wiem. Dwa razy byłem w Chorwacji jechałem z Bialegostoku przez Rzeszow i dalej na Wegry w tym roku jade gierkowka i kazde info pomocne dzięki.
Czarne jest piękne

verbea
Posty: 1353
Rejestracja: 03 mar 2012 07:20 pm
Lokalizacja:
Samochód:

Post autor: verbea » 12 sie 2014 06:25 pm

Zmontowałem filmik z drogi z Vrgorac do Podgory
oto link
https://www.youtube.com/watch?v=xOISN2YQJoU

mpspycha
Posty: 2534
Rejestracja: 04 lip 2013 09:20 pm
Lokalizacja: Poznań-okolica
Samochód: DURANGO 5,7 HEMI HEV, była Pacyfica 4.0 Signature 08
Postawił flaszek: 14
Dostał flaszek: 16

Post autor: mpspycha » 12 sie 2014 06:57 pm

verbea pisze:filmik z drogi
fajny filmik :D
nie myślałem że Packa jest aż tak szeroka :mrgreen: :mrgreen:
pozdrawiam Piotr

http://cprojects.pl
__________________________
Umysł jest jak spadochron
Nie działa jeśli nie jest otwarty

przemy_slav
Posty: 449
Rejestracja: 14 maja 2014 12:46 pm
Lokalizacja: Pruszków
Samochód: 2007 Pacifica 4.0 FWD LPG, 2008 Sebring 2.4
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 6

Post autor: przemy_slav » 12 sie 2014 09:00 pm

verbea, Serce w gardle, dusza na ramieniu :) Gratuluję odwagi! I dzięki za filmik, wiem już czego się spodziewać, gdybyśmy w przyszłym roku w końcu zdecydowali się pojechać do Chorwacyji naszą smoczycą :)
Moja Pacifica http://forum.chryslerforum.pl/viewtopic.php?f=123&t=4808

ODPOWIEDZ

Wróć do „: HYDE PARK :.”