Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 12 sie 2018 11:31 pm

Koledzy proszę o poradę w sprawie montażu kamery cofania do Aspena. Z tego co widziałem (oglądałem auto) to kolega mpspycha zamienił fabryczne radio w Aspenie na nowsze, z dotykowym ekranem, dyskiem twardym i dołożył kamerę cofania.
Mam w tej chwili fabryczne radio REC w moim Aspenie z 2007 r. i chciałbym dołożyć kamerę cofania.

Pozdrawiam!
_________________________________________________________________________________________________________________________________
Czy warto ewentualnie wraz z montażem kamery zamienić radio na nowsze (od 2008 r.), bo z tego co czytałem to można tam ogarnąć mapy i navi na nasze europejskie warunki?

Awatar użytkownika
M.
Posty: 4979
Rejestracja: 02 lut 2011 07:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited 2009 Pb/El/LPG
Postawił flaszek: 39
Dostał flaszek: 60

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: M. » 13 sie 2018 12:52 am

Fota obecnego radia!
Miło gdybyś miał i tył z gniazdami.
Nie masz NAVI a chcesz? To jeszcze i antena GPS, niewykluczony U-Connect a i pewnie lusterko wewnętrzne. Wiem że RER daje się przeprogramować +- PLN 1000 za operację. Prócz NAVI masz i wszystkie europejskie częstotliwości ale wersja angielskojęzyczna zostanie - PL nie ma. Przy zarządzaniu głosem może być dyskusyjnie wygodnie.
Kamera cofania się przydaje w tym aucie - to fakt.
Sama kamera (jeśli obecne radio obsłuży) to nowa blenda pokrywy tylnej z kamerą, nowe kostki, przeróbka wiązki. Nie jestem pewien czy nie trzeba będzie aktywować skanerem nowego hardware-u.
______
/l, [_____],
|---L- OIIIIIIIO
()_) ()_)-----)_)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 13 sie 2018 11:55 am

Radio, które mam obecnie ma antenę GPS i obsługuje mapy ale tylko USA i Kanada i z tego co wiem to nie ma możliwości przerobienia go na europejskie. Mnie tak naprawdę mapy w navi w Aspenie nie interesują, bo o wiele lepiej działa Google Maps w moim telefonie. Myślałem o wymianie na nowsze radio, gdyż nowsze radio ma dotykowy ekran, wbudowany dysk twardy na który mogę via USB przerzucić muzyke, audiobooki itd. No i do tego chciałbym podłączyć kamerę cofania.
Załączniki
Chrysler Aspen radio.png

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 13 sie 2018 12:02 pm

Jak kupię takie radio : https://www.youtube.com/watch?v=H5UYAEAv72w z Aspena z 2008 r. to bez żadnych przeróbek je podłączę ?

Awatar użytkownika
dominik
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2017 11:20 am
Lokalizacja: Kraków
Samochód:
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: dominik » 13 sie 2018 04:36 pm

W tym radiu jest szansa, że masz wejście video, było ono od 2007 roku właśnie, o ile nie masz jeszcze starszego radia (2005-2006) to kamerę da się podłączyć.

Obrazek

Co do tego chińczyka to jeszcze się zastanów, mnie takie radia irytują i wolę starsze fabryczne niż chińczyka, w którym wszystko jest, ale wszystko działa tak sobie. Nawet jak nie masz wejścia video to lepszy byłby dodatkowy ekran przy lusterku albo nawet nowe lusterko multimedialne (te ostatnie z 100% pokrycia ekranem są fajne).
Co do nawigacji to również uważam, że lepsza jest po prostu komórka, a w niej masz wszystkie audiobooki i cokolwiek Ci trzeba. Masz też normalny net komórkowy i zasięg, no i nie trzeba kolejnego sim-a (niektóre chińczyki mają slot na sim, ale już szukać nowych pasm LTE w nich słabo). Telefon można tak ustawić by od razu puścił spotify przez transmitter fm.

Jeśli głównie zależy Ci na tej kamerze cofania to zacznij od sprawdzenia radia, dół konsoli jest na zatrzaski, potem zaledwie dwie śrubki z dołu i potem cały przód na zatrzaskach ładnie odchodzi. Na górze odłączasz zegarek, a niżej możesz to odchylić, radio na 4 śrubki i od razu widać czy masz to wejście.

Z tego co wiem nawigację też da się przerobić na europę, do tego trzeba przeflashować kość w radiu, ale nawet nie wiem czy jeszcze ktokolwiek aktualizuje te mapy. Nawet jeśli będą i tak irytować funkcjonalności i brakiem tego, że dziś chcemy mieć już mapę z korkami online. Nie wiem czy tu, ale nawigacja wbudowana miewa plusy, choćby takie, że wie z can jak się poruszamy i może to nawet uwzględnić przy braku zasięgu (np w garażu podziemnym czy tunelu w alpach), ale z telefonem i tak nie wygra. W nowych autach może ludziom bardziej będzie żal integracji nawigacji z autem (na hud, na licznikach cyfrowych) ale tu również porzuciłbym bez żalu.

Awatar użytkownika
dominik
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2017 11:20 am
Lokalizacja: Kraków
Samochód:
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: dominik » 13 sie 2018 04:51 pm

misiuq pisze:
13 sie 2018 12:02 pm
Jak kupię takie radio : https://www.youtube.com/watch?v=H5UYAEAv72w z Aspena z 2008 r. to bez żadnych przeróbek je podłączę ?
To nowsze radio - chyba RER czy też odpowiednik na inny rynek (my gig 2).
Z tego co widzę od razu to wtyczki są inne, więc wiązka też musi być inna. Dodatkowo Twoje jak i to radio występowało w dwóch wersjach szybkości szyny - albo wolnej (low) albo szybkiej (high). Musiałbyś więc poza wiązką dobrać radio do swojej szyby CAN, a właśnie w 2007 była ta zmiana, więc trzeba sprawdzić dla konkretnego numeru seryjnego co masz i co kupujesz. Dalej - jeśli masz bluetooth to również musisz doprogramować to, tak samo zresztą jak np. siriusa, ves itd.

Twoje radio ma ukryte menu diagnostyczne, może tam jest informacja o numerze seryjnym, a tym samym o szynie. Może można tam też włączyć jakieś ficzery (kamerę, region).

Awatar użytkownika
M.
Posty: 4979
Rejestracja: 02 lut 2011 07:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited 2009 Pb/El/LPG
Postawił flaszek: 39
Dostał flaszek: 60

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: M. » 13 sie 2018 09:58 pm

Technicznie i elektrycznie poczekaj może Piotr Ci coś podpowie.
ja wiem, że dziura pod radio w tym nibydrewnianym panelu potrzebna będzie mniejsza.
______
/l, [_____],
|---L- OIIIIIIIO
()_) ()_)-----)_)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 14 sie 2018 12:07 am

Dzięki Panowie! Jutro będę miał chwilę czasu to wyjmę radio i sprawdzę co tam jest z tyłu i czy jest wyjście na kamerę. Jeśli będzie wyjście na kamerę to będę drążył temat dalej i zostawię moje obecne radio.
Btw odebrałem samochód z serwisu J & M Service Gdynia i jest o niebo lepiej. Zrobione zawieszenie, wymieniona pompa wody, olej, filtry, uszczelniony tylny most. Teraz to jest bajeczka :)

Awatar użytkownika
M.
Posty: 4979
Rejestracja: 02 lut 2011 07:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited 2009 Pb/El/LPG
Postawił flaszek: 39
Dostał flaszek: 60

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: M. » 14 sie 2018 01:27 am

Co do kamery to znów mam wrażenie, że przewody do niej biegną w wiązkach, a zatem nie sądzę by było wydzielone gniazdo dla tej funkcji.
W moim radiu RER - mniej więcej takim jak to co Ci się podoba, jedyną "luźną" wiązką były przewody ale obsługujące satelity SIRIUS-a. Zdjąłem je, bo w naszej części świata te satelity nie mają szansy się pokazać za mojego życia. Wszystkie inne kabelki idą w kupie.
______
/l, [_____],
|---L- OIIIIIIIO
()_) ()_)-----)_)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Awatar użytkownika
dominik
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2017 11:20 am
Lokalizacja: Kraków
Samochód:
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: dominik » 14 sie 2018 04:31 pm

Tak jak pisałem - jeśli to jest radio REC to tył ma albo taki jak na zdjęciu, albo bardzo podobny ale właśnie bez wtyczki na kamerę cofania, o takie:
Obrazek
Nawet nie trzeba wyciągać tego radia by się o tym przekonać, trzeba tylko znaleźć jego numer seryjny - ten musi się kończyć na AA lub AF (5064184AA do 5064184AF), numer można zczytać na komputerze, pewnie jest też w tym wspomnianym menu diagnostycznym. Można więc bez wyjmowania :)
Co do wtyczki to w REC jeśli jest to jest taka (oczywiście mowa o górnej):
Obrazek

Więcej informacji o tym jak to zainstalować (identycznie jest w jeepach): http://www.wkjeeps.com/wk_parkview_camera.htm
Jeśli jest wtyczka to trzeba pociągnąć kable na tył i pod maskę, przeprogramować radio by wiedziało że kamera jest. No i oczywiście kupić samą kamerę, wiązki. W wspomnianym linku wszystko dokładnie opisane. W aspenach przed REC lub pewnie w REC do 2007 kamera cofania przychodziła z dodatkowym monitorkiem, który umieszczało się w okolicy lusterka cofania. Gdzieś mam pdf z precyzyjnym opisem instalacji, ale kit do tego pewnie jest nie do dostania już, a jeśli to już chyba lepiej zainstalować dowolną kamerkę z marketu. Jeśli dodatkowo BT nie jest w lusterku to najłatwiej po prostu pozbyć się lusterka właśnie, te nowe z 100% pokrycia LCD i androidem są świetne i można sobie na nich fajne rzeczy wyświetlać, poza kamerą cofania mają rejestrator na przód i tył, a do tego jeszcze bajery jak ADAS itd.

Radio RER owszem ma już dwie duże wiązki, ale do wymiany na nie trzeba przynajmniej kilka parametrów wziąć pod uwagę.

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 14 sie 2018 04:57 pm

Super. Dzięki wielkie za info. Sprawdzę numer seryjny radia.

Awatar użytkownika
dominik
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2017 11:20 am
Lokalizacja: Kraków
Samochód:
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: dominik » 16 sie 2018 11:02 am

Czekamy więc na wynik,
Jak dostać sie do ukrytego menu jest np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=Ig7QBiD3oaE (czy tez tu: http://mr-fix.info/mopar-rec-navigation-hidden-menu/ )
Jest pozycja version info ale nie wiem co tam jest, bo chyba na filmie nie wleźli tam (przejrzałem pobieżnie), zrób zdjęcie bo sam jestem ciekaw co tam jest, czy tylko wersje softu, czy numer seryjny też się znajdzie. Z poziomu CAN można odczytać więc tu powinno być tym bardziej.

mpspycha
Posty: 2534
Rejestracja: 04 lip 2013 09:20 pm
Lokalizacja: Poznań-okolica
Samochód: DURANGO 5,7 HEMI HEV, była Pacyfica 4.0 Signature 08
Postawił flaszek: 14
Dostał flaszek: 16

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: mpspycha » 22 sie 2018 01:52 pm

Aspen 2007 o ile wiem nie występował w wersji z kamerą cofania więc wiązka takowych kabelków nie posiada
jeśli masz radio z wydzielonym wejściem AV to jest nadzieja, ale raczej nie masz.
Ja przełożyłem radio fabryczne na europejskie REW i ze względu na różnice prędkości szyny CAN potrzebny był adapter
taki jak ten (ja miałem trochę uboższą wersję)
https://www.ebay.com/itm/Coastal-CHR550 ... fresh=true
z funkcjonalności - nawigacja europejska działa tylko w milach ( pobiera dane z komp auta) i nie działa zegar w radiu nie wiem dlaczego
poniżej link do stronki wsparcia MyGig (i nie tylko)
https://mygig-disk.com/index.php
https://www.allpar.com/stereo/MyGIG-REN/index.html

EDIT
z kamerką oczywiście współpracuje, tylko kabelki trzeba podciągnąć
pozdrawiam Piotr

http://cprojects.pl
__________________________
Umysł jest jak spadochron
Nie działa jeśli nie jest otwarty

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 22 sie 2018 01:54 pm

Super. Dzięki za info.

Awatar użytkownika
dominik
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2017 11:20 am
Lokalizacja: Kraków
Samochód:
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: dominik » 29 sie 2018 05:10 pm

mpspycha pisze:
22 sie 2018 01:52 pm
Aspen 2007 o ile wiem nie występował w wersji z kamerą cofania więc wiązka takowych kabelków nie posiada
jeśli masz radio z wydzielonym wejściem AV to jest nadzieja, ale raczej nie masz.
Sam w sobie występował, ale trzeba było dokupić dodatkową opcję. Występował nawet z radiem RAQ i dodatkowym ekranem (okropnym swoją drogą i drogim). Przy tym radiu i roczniku zdarza się wejście wideo i można dokupić cały zestaw już z wiązką: https://www.infotainment.com/collection ... era-bundle
mpspycha pisze:
22 sie 2018 01:52 pm
Ja przełożyłem radio fabryczne na europejskie REW i ze względu na różnice prędkości szyny CAN potrzebny był adapter
taki jak ten (ja miałem trochę uboższą wersję)
https://www.ebay.com/itm/Coastal-CHR550 ... fresh=true
z funkcjonalności - nawigacja europejska działa tylko w milach ( pobiera dane z komp auta) i nie działa zegar w radiu nie wiem dlaczego
A to ciekawe, tego nie widziełem, czyli miałeś wolniejszy can i przejściówką podpiąłeś radio szybsze? czy na odwrót?
Do tej pory sądziłem, że trzeba mieć radio dostosowane do szyny, ale skoro tak, to w sumie daje to pewne możliwości :)

mpspycha
Posty: 2534
Rejestracja: 04 lip 2013 09:20 pm
Lokalizacja: Poznań-okolica
Samochód: DURANGO 5,7 HEMI HEV, była Pacyfica 4.0 Signature 08
Postawił flaszek: 14
Dostał flaszek: 16

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: mpspycha » 30 sie 2018 08:54 am

coastal electronics produkują różne "rozszerzacze możliwości" do MyGig
z rozszerzeniem o wyświetlanie na monitorze obrazu z kamer bocznych,
z opcją stworzenia wiFi w aucie i integracji ze smartfonem.
wersja do adaptacji MyGig do aut wcześniejszych roczników to coś takiego
https://www.coastaletech.com/MYGIG_ADAPTER.htm
pozdrawiam Piotr

http://cprojects.pl
__________________________
Umysł jest jak spadochron
Nie działa jeśli nie jest otwarty

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 02 gru 2018 10:43 pm

W końcu wyciągnąłem radio. Zdjęcie w załączeniu. Jednym słowem jest nadzieja? ;)
Załączniki
Moje radio
Moje radio

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 02 gru 2018 11:04 pm

Jaką kamerę kupić ? Co myślicie Panowie ? :)

Awatar użytkownika
dominik
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2017 11:20 am
Lokalizacja: Kraków
Samochód:
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: dominik » 28 sty 2019 05:33 pm

Ta pasująca ma oznaczenia 5026338AB, z tego co widzę koszt to ok. $280 i za tyle można mieć ją choćby na e-bay-u.
Używki są po $80 i to pewnie najprostsza droga. Ja bym próbował podpinać sygnały z różnych uniersalnych (bo mam ich kilka), może to jakiś ogólny stadard.
Opis tej wtyczki do radia jest tu: http://www.wkjeeps.com/nav/park_view_03.jpg
A więcej informacji ogólnie tu: http://www.wkjeeps.com/wk_parkview_camera.htm (w tym oznaczenia oryginalnych wiązek)
Dodatkowo trzeba jeszcze włączyć obsługę kamery, ASO lub np. poprzez AppCar DiagFCA (którego trzeba kupić, a do niego adapter obd2)

misiuq
Posty: 31
Rejestracja: 13 cze 2018 11:48 am
Lokalizacja: Rumia
Samochód: Chrysler Aspen 5.7 HEMI 340 KM 2007 r.
Postawił flaszek: 2

Re: Montaż kamery cofania do Chrysler Aspen

Post autor: misiuq » 28 sty 2019 06:31 pm

Dzięki bardzo. Obczaję :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „ASPEN”