Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

przemy_slav
Posty: 449
Rejestracja: 14 maja 2014 12:46 pm
Lokalizacja: Pruszków
Samochód: 2007 Pacifica 4.0 FWD LPG, 2008 Sebring 2.4
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 6

Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

Post autor: przemy_slav » 14 mar 2019 05:32 pm

Dziś przyjechał Mikołaj :) Przywiózł mi niezbędne części do zamontowania nowego radia w Pacce!

Po wypakowaniu kartonu oczom mym ukazał się taki oto zbiór opakowań z różnymi kabelkami i innymi plastikami:
Komplet.
Komplet.
No więc po kolei, co jest co.

Interface CHTO-02 do podłączenia nowego radia pod fabryczny wzmacniacz:
Interface CHTO-02 do podłączenia nowego radia pod oryginalny wzmacniacz.
Interface CHTO-02 do podłączenia nowego radia pod oryginalny wzmacniacz.
Gdyby z jakiegoś powodu powyższy interface nie chciał zadziałać, zakupiłem (w ramach zabezpieczenia się przed ewentualną ewentualnością) przewody służące do ominięcia fabrycznego wzmacniacza - wtedy sygnał z radia idzie od razu na głośniki:
Kostka z przewodami umożliwiająca ominięcie oryginalnego wzmacniacza.
Kostka z przewodami umożliwiająca ominięcie oryginalnego wzmacniacza.
Oczywiście nie mogło zabraknąć przejściówki anteny:
Radio_pac_antena.jpg
Do tego oczywiście ramki. Zarówno 1DIN:
Ramka do radia 1DIN.
Ramka do radia 1DIN.
Jak i 2DIN:
Ramka do radia 2DIN.
Ramka do radia 2DIN.
Ramki zakupiłem dwie, bo jeszcze nie wiem na jakie radio padnie wybór, chociaż ze wstępnego researchu wynika, że padnie na 1DIN z 10" ekranem ;) Ale jeszcze nic nie jest przesądzone.
Oczywiście radio będę chciał zamontować jak najwyżej, czyli panel klimy będzie musiał zwolnić swoje miejsce i pójść na dół na miejsce radia, a radio w miejsce panelu klimy.

Niestety Mikołajowi nie udało się uniknąć cła. Pierwszy raz jak coś sprowadzam ze USA, paczka padła (a ja razem z nią) ofiarą dodatkowych opłat. Nie jest to miłe uczucie gdy państwo grabi nas dodatkowo za rzeczy, za które już zapłaciliśmy wcześniej. Ale najgorsze w tym wszystkim jest to, że w celu odprawienia przesyłki (i taką informację otrzymałem od urzędnika celnego) musiałem skorzystać z usług agencji celnej. A taka agencja kasuje 123zł przy przesyłce do 299$. Więc prawie drugie tyle co samego vat'u i opłat celnych zapłaciłem agencji za obsługę. Plusem w tym wszystkim jest to, że sam urząd jak i agencja mają siedzibę w Pruszkowie, więc miałem blisko i wszystko załatwiłem w ciągu 2 dni.

Wracając do meritum. W najbliższych dniach, jak tylko czas pozwoli, będę montował nowe radio w aucie - na razie tymczasowe, bo docelowego jeszcze nie mam. Ale najważniejsze to sprawić aby radio aftermarket zadziałało, a potem to już można zmieniać ile wlezie ;)

Na pewno pochwalę się efektem.
Moja Pacifica http://forum.chryslerforum.pl/viewtopic.php?f=123&t=4808

przemy_slav
Posty: 449
Rejestracja: 14 maja 2014 12:46 pm
Lokalizacja: Pruszków
Samochód: 2007 Pacifica 4.0 FWD LPG, 2008 Sebring 2.4
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 6

Re: Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

Post autor: przemy_slav » 18 mar 2019 09:44 pm

Dziś poczyniłem pierwsze przymiarki do montażu nowego radia.
Wykorzystałem zakupiony moduł CHTO-02, dokupiłem dodatkowe wtyki ISO i na razie wszystko ze sobą poskręcałem, aby sprawdzić czy działa:
Radio_pac_okablowanie_CHTO02.jpg
Radio_pac_okablowanie_CHTO02_2.jpg
Po podłączeniu w aucie okazało się... że działa! Fader, balans - wszystko gra jak trzeba. A więc jestem na dobrej drodze.
Po udanej próbie radio zostało odłączone i wróciło ze mną do domu. Jutro nastąpi lutowanie przewodów i ładne ich uporządkowanie przy pomocy taśmy materiałowej, aby wszystko wyglądało schludnie i nie plątało się niepotrzebnie.

Dziś jeszcze znalazłem czas na przymierzenie radia do ramki 1DIN. Wszystko pasuje idealnie.
Radio_pac_ramka_1DIN.jpg
Radio_pac_ramka_montaz_bok.jpg
Radio_pac_radio_w_ramce_bok.jpg
Radio_pac_radio_w_ramce.jpg
Radio_pac_radio_w_ramce_front.jpg
Jak wspominałem wcześniej - radio nie jest docelowe, takie dostałem od wujka do testów.
Jutro, po powyżej opisanych zamierzonych zabiegach, nastąpi montaż radia - na razie w miejsce oryginalnego. Niestety czas nie pozwala mi na kompleksowe zajęcie się tematem i pójście na całość, czyli przerobienie uchwytów panelu klimy i ramki radia, aby można było od razu zamienić je miejscami. A ze wstępnych obserwacji wynika, że trochę pracy trzeba będzie w to włożyć - ale nie jest to niemożliwe!
Moja Pacifica http://forum.chryslerforum.pl/viewtopic.php?f=123&t=4808

przemy_slav
Posty: 449
Rejestracja: 14 maja 2014 12:46 pm
Lokalizacja: Pruszków
Samochód: 2007 Pacifica 4.0 FWD LPG, 2008 Sebring 2.4
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 6

Re: Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

Post autor: przemy_slav » 19 mar 2019 07:16 pm

No i jest ciąg dalszy opowieści.

Dziś wszystko zostało polutowane...
Radio_pac_polutowane.jpg
... i zaniesione do auta.
Radio_pac_polutowane_w_aucie.jpg
Tak wygląda zamontowana ramka 1DIN:
Radio_pac_zamontowana_ramka_L.jpg
Radio_pac_zamontowana_ramka_R.jpg
Jak widać odbiega kolorystycznie (faktura plastiku też jest inna) od oryginalnych części konsoli środkowej, ale jest to jedyny widoczny minus tej ramki. Reszta, łącznie z krzywizną krawędzi jest wykonana wzorowo. A na kolor mam sposób i będę go wdrażał w późniejszym terminie.

Wszystko na miejscu, a więc można zabrać się za zaprowadzenie ładu w kabelkach. W ruch idzie taśma materiałowa.
Radio_pac_polutowane_w_aucie_tasma.jpg
Wszystko wygląda już schludnie, można więc instalować radio na miejsce... Ej, coś nie wchodzi do końca.. Czyżby za mało miejsca na kabelki? Hmm zaraz je poupycham. Rzeczywiście, jest na nie dość mało miejsca, a z tą przejściówką robi się ich na prawdę sporo. Trzeba upychać ku dołowi, bo tam jest tego miejsca sporo - przynajmniej w moim przypadku, jak ktoś ma zmieniarkę to może mieć dodatkowe problemy. No dobrze, kabelki ładnie upchnięte, ale wciąż coś blokuje :O Latarka w dłoń i jest winowajca! Trzeba ciąć plastik, bo radio się nie mieści!
Radio_pac_trzeba_wycinac1.jpg
Po wycięciu kawałka plastiku wszystko weszło na miejsce jak trzeba. Radio działa, gra ładnie, wygląda jak wygląda, ale nie o to chodzi na tym etapie projektu.
Radio_pac_radio_na_miejscu_closed.jpg
Radio_pac_radio_na_miejscu_open.jpg
Następnym etapem będzie:
1. zakup radia docelowego
2. przeniesienie panelu klimy w miejsce radia - tu raczej bez problemów
3. przeniesienie radia w miejsce panelu klimy - tu będzie sporo roboty: trzeba przystosować samą ramkę do innego rozstawu śrub oraz - i to jest wyzwanie - wyciąć całkiem spory kawał plastiku, który znajduje się za panelem klimy, a który nie pozwoli na umieszczenie tam radia 1DIN. Chyba że padnie decyzja na radio 2DIN, a robią je teraz bardzo płytkie, wtedy nie powinno być problemów. No ale w tym temacie jeszcze nic nie jest przesądzone.
4. dostosowanie kolorystyczne konsolety środkowej - mam plan, ale nic nie mówię. Jak zrobię to pokażę ;)
Moja Pacifica http://forum.chryslerforum.pl/viewtopic.php?f=123&t=4808

przemy_slav
Posty: 449
Rejestracja: 14 maja 2014 12:46 pm
Lokalizacja: Pruszków
Samochód: 2007 Pacifica 4.0 FWD LPG, 2008 Sebring 2.4
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 6

Re: Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

Post autor: przemy_slav » 09 kwie 2019 11:28 pm

Update!

Nowe radio zakupione i zamontowane. Ale po kolei.

W poprzedni weekend pojechałem na działkę, gdzie cisza i spokój, więc lepiej się pracuje niż w dość ciemnym garażu podziemnym, czy nawet na ulicy przed blokiem. Postanowiłem wziąć się za zamianę miejscami radia i panelu klimy. I niestety - cała akcja zakończyła się niepowodzeniem. Okazało się, że aby umieścić panel klimy w miejscu radia, trzeba zrobić dużo większe przeróbki niż to zakładałem. Po pierwsze - nie zgadza się szerokość wnęki, panel klimy piętro niżej ma o kilka milimetrów mniej miejsca na szerokość, niż jest to w oryginalnym jego położeniu. Więc aby zamontować go w tym miejscu, trzeba by przyciąć trochę (tylko w tym miejscu, z prawej strony) okalający całą konsoletę środkową plastik. Ale to jeszcze nic. Dodatkowo, trzeba by przerobić mocowanie panelu na nieco płytsze, inaczej wystawałby i nie tworzył jednolitej płaszczyzny z resztą urządzeń. No i ostatnia rzecz, ostatni gwóźdź do trumny mojego całego planu - boczne plastiki zaślepiające śruby nie dałyby się założyć, bo panel klimy jest jednak ciupkę szerszy niż radio. To wszystko spowodowało, że musiałem niestety odpuścić i poszukać innego rozwiązania.

(Przy okazji lepiej przyjrzałem się jak ma to zrobione w swoim aucie kolega marecki1999, i okazało się, że u kolegi panel klimy jest przeniesiony jeszcze niżej, jakby w miejsce oryginalnie występującej półeczki lub w wyższych wersjach chyba zmieniarki cd?)

W każdym razie, w pełni rozgoryczony (a miało być tak pięknie!) wróciłem do domu i zacząłem kombinować. Na szczęście Chińczyki nie próżnują i działają na pełnej, aby zadowolić konsumpcjonizm swych zachodnich niewolników i oto doszedłem do wniosku, że kupię radio, którego ekran można umieścić gdzie indziej niż samo pudełko z resztą komponentów.
Musiałem zrewidować swoje zamiary o ekranie 10" i wybór padł na jednostkę z 8" ekranem, działającą na androidzie 8.1, 4GB ramu. Dokładnie takie coś:
https://www.joyingauto.eu/hd-8-inch-sin ... -unit.html
Czemu mniejszy ekran? Ponieważ 10" nijak nie weszłoby powyżej panelu klimy (ten zostaje w swym oryginalnym położeniu) tak żeby go nie zasłonić, ale też tak żeby ekran nie zasłaniał pola widzenia przez przednią szybę. 8" wydaje się być do tego w sam raz. Niewiele myśląc zamówiłem powyższą jednostkę, a nadmienić muszę, że miałem szczęście i wtedy jeszcze (tydzień temu?) wysyłali ten akurat egzemplarz z magazynu w Niemczech (trochę drożej, ale brak cła i VAT'u), dodatkowo otrzymałem 18% zniżki z okazji jakiegoś ich 15 lecia czy coś w tym stylu, i w ten sposób za niecałe 300 euro i po 3 dniach roboczych oczekiwania radio dotarło do mnie. Na razie wygląda tak:
Radio_pac_nowe.JPG
Na razie, bo jak widzicie ekran jest nadal na dole. Muszę jeszcze pokminić co i jak, zanim się za to zabiorę, szczególnie chodzi o sposób zamontowania ekranu - za co? do czego? czym?

A propos samego radia to: gra bardzo dobrze, posiada prawdopodobnie wszystko co przeciętny tablet na androidzie, bez dodatkowych usb dongli posiada android auto (nie udało mi się uruchomić) i apple carplay (śmiga!). Ekran jest jasny i nawet w słońcu wszystko widać, niestety jest błyszczący więc odbijają się różne różności, ale jak wspomniałem 11 słów wcześniej - wszystko widać.

A zatem - to jeszcze nie koniec mojej zabawy z modyfikacją audio, ale koniec głównej części. Sam zamysł jest sfinalizowany, nie powinno już dochodzić do żadnych zmian w tej materii. Jak mi się uda przenieść ekran w miejsce docelowe oczywiście dam znać i pokażę jak wygląda.
Moja Pacifica http://forum.chryslerforum.pl/viewtopic.php?f=123&t=4808

purzyk
Posty: 21
Rejestracja: 13 wrz 2016 01:24 pm
Lokalizacja:
Samochód:
Postawił flaszek: 1

Re: Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

Post autor: purzyk » 24 kwie 2019 04:07 pm

Pytanie:
czy używasz ekranu w Aucie i płyt DVD? Filmy działają? :)
dzięki za super relacje

przemy_slav
Posty: 449
Rejestracja: 14 maja 2014 12:46 pm
Lokalizacja: Pruszków
Samochód: 2007 Pacifica 4.0 FWD LPG, 2008 Sebring 2.4
Postawił flaszek: 2
Dostał flaszek: 6

Re: Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

Post autor: przemy_slav » 25 kwie 2019 12:00 am

Rozumiem, że chodzi o ekran w suficie - nie używam, bo nie mam. Miałem montować, ale stwierdziłem że to bez sensu. Ekran tej wielkości... To już wolę dać uchwyty na zagłówki i każdemu z dzieciaków tablet 10".
Płyt dvd nie używam nawet w domu - w czasach netflixa czy hbo to nie ma sensu. I jeden pilot do gubienia mniej ;)
Moja Pacifica http://forum.chryslerforum.pl/viewtopic.php?f=123&t=4808

Carl
Posty: 490
Rejestracja: 03 lip 2017 09:52 am
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Pacifica 4.0 AWD 2008 SS LPG Prins 2
Postawił flaszek: 12
Dostał flaszek: 21

Re: Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

Post autor: Carl » 25 kwie 2019 07:52 am

purzyk, ja mam, moje dzieciaki czasem używają, ale z płytami VCD lub z zewnętrznym odtwarzaczem Pentagram Neon Frost

ps. jak coś więcej potrzebujesz wiedzieć, to pytaj np. w podlinkowanym temacie a nie zaśmiecaj tematu przemy_slav'owi
Piotr

purzyk
Posty: 21
Rejestracja: 13 wrz 2016 01:24 pm
Lokalizacja:
Samochód:
Postawił flaszek: 1

Re: Nowe radio nieoryginalne - zakup i montaż

Post autor: purzyk » 26 kwie 2019 02:56 pm

Nie chodziło mi o to, czy używa ekranu tylko czy udało mi się tak podłączyć radio, żeby działały filmy
wg mnie to jest powiązane z tematem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „.: AUDIO VIDEO :.”