klejenie napisu

szyby, zderzaki, lusterka,itp
symt
Posty: 224
Rejestracja: 20 wrz 2015 03:29 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Samochód: Pacifica 2006, 3,5 LPG
Dostał flaszek: 1

klejenie napisu

Post autor: symt » 29 kwie 2019 09:22 pm

mam odcięty z innej klapy napis pacifica, jest cały. W jaki sposób go przykleić? szablon wyciąłem sobie z kartonu (odcisnąłem na napisie przed odklejeniem). Tylko jaki klej zastosować, czy raczej taśmę dwustronną? macie jakieś doświadczenia?

Awatar użytkownika
M.
Posty: 4979
Rejestracja: 02 lut 2011 07:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited 2009 Pb/El/LPG
Postawił flaszek: 39
Dostał flaszek: 60

Re: klejenie napisu

Post autor: M. » 30 kwie 2019 12:12 am

Oryginalnie masz taśmę dwustronną cienką i mocną.
Trochę kłopotliwe będzie docięcie jej ciut przed krawędzią znaku - nie powinna ani wystawać ani do tej krawędzi dochodzić.
Do tego przydałby się płat klejący dwustronny bardziej niż taśma, ostry nóż i zdolne palce.
Oryginalnie wycina laser, od strony widocznej raczej sztywniejszy pasek grubej folii z odpowiednim klejem trzymający literki. Ten pasek ustala położenie liter, nie pozwala się pokrzywić, trzyma odległości itd.
Od spodu każda literka ma to coś klejące i następnie drugi pasek folii.
Montując myjemy miejsce gdzie zamierzamy kleić, odtłuszczamy zmywaczem (choćby benzyna ekstrakcyjna). Wyznaczamy poziom oraz punkty początek i koniec. Zaznaczenie można zrobić choćby taśmą klejąca malarską.
Teraz możemy zdjąć ze znaczka dolny pasek folii - ten od taśmy klejącej (drugi pasek trzymający literki zostawiamy!!!).
Pamiętając, że technicznie poprawek nie ma przykładamy poziomo od punktu do punktu ciut nad blachą. Jak trafiliśmy to dociskamy całość, później każdą literkę no i możemy zdjąć górny pasek folii - literki są tam gdzie być powinny i będą się trzymać na wieki wieków albo do jakiegoś dzwonka.

Dla tych którym się ręce trzęsą może przydać się metoda na wodę. Kleimy na mokrą powierzchnię i gdyby trzeba było cos poprawić pewnie się da. Ci co kleją folie na dużych powierzchniach używają wody z płynem do mycia znanej marki. Nie jestem wszak pewien jak przy tej metodzie wygląda trwałość klejenia naszych literek. mam niejakie wątpliwości.
Sam kleiłem dostarczone OEM-y na sucho. Pierwsze podejście dało efekt zbliżony do wielkiej krokwi. Kolejne w Aspenie wyszły miodzio.

Pytałeś o taśmę. 3M, WUERTH i inne mocne raczej czarne lub szare, białych bym nie brał. Grube piankowe moim zdaniem należałoby odpuścić.
Najprościej zapytaj blacharza co jest dobre i co by polecał.
______
/l, [_____],
|---L- OIIIIIIIO
()_) ()_)-----)_)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Awatar użytkownika
głodźillaryki
Posty: 1072
Rejestracja: 29 paź 2015 06:35 pm
Lokalizacja: Ryki
Samochód: Pacifica 3.5 awd / dodge grand caravan 3.8
Postawił flaszek: 12
Dostał flaszek: 18

Re: klejenie napisu

Post autor: głodźillaryki » 30 kwie 2019 05:51 am

Zdecydowanie tasma dwustronna i nie jakaś byle jaka z marketu,bo taśma taśmie nierówna.
Usilnie staram się pisać poprawnie , i nie robić błędów ortograficznych ( czasami się to udaje...)

ODPOWIEDZ

Wróć do „.: ELEMENTY ZEWNĘTRZNE :.”