Filtry do gazu

LPG regulacja użytkowanie spalanie itp
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 201
Rejestracja: 23 lip 2016 08:31 pm
Lokalizacja: Reszel
Samochód: Pacifica 2007 4.0L + Stag 300-6 QMAX PLUS
Postawił flaszek: 1

Filtry do gazu

Post autor: Szymon » 22 maja 2018 01:31 pm

Witam szanowne grono, mam instalację Staga jak w opisie. Jakie filtry fazy ciekłej i lotnej zakładacie podczas okresowej wymiany? Firma? Model filtra?
Aktualnie szukam zderzaka przedniego do polifta.

west26
Posty: 951
Rejestracja: 19 lip 2015 12:06 am
Lokalizacja: Milicz
Samochód: Hyundai Santa Fe 2.7 AWD aut.
Postawił flaszek: 15
Dostał flaszek: 16

Re: Filtry do gazu

Post autor: west26 » 22 maja 2018 07:16 pm

Szymek, ja stosowałem cały czas tzw. Jacusie ( filtry Jacuś). Modelu nie pamiętam, u gazownika kupowałem pod wymiar przewodów. Koszt niewielki, wymiana we własnym zakresie co pół roku.
Nie każdy facet z widłami to Posejdon : )

Awatar użytkownika
M.
Posty: 4979
Rejestracja: 02 lut 2011 07:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited 2009 Pb/El/LPG
Postawił flaszek: 39
Dostał flaszek: 60

Re: Filtry do gazu

Post autor: M. » 23 maja 2018 12:17 am

Szymon,
A ja odpowiem trochę inaczej:
- faza ciekła - jaki wkład filtra uzależnione jest jaki posiadasz zawór odcinający zwykle zintegrowany z przedmiotowym filtrem, a jeśli osobno to zależy jaki masz zamontowany filtr. Najczęściej spotykałem VALTEK, choć to nie reguła więc bez zobaczenia co masz w aucie wiedział nie będziesz co kupić. Przy okazji wspomnę. że bywają same wkłady filtra oraz te same wkłady w zestawie z uszczelką. Zachęcam do wyboru tych drugich.
- faza lotna - tutaj też bez wiedzy jak masz zrobioną instalację nikt nic nie powie. Jeśli reduktor ma jedno wyjście lotnego gazy, to zwykle montowany jest filtr z jednym wejściem i dwoma wyjściami. Czasem mogą być dwa 1x1 za trójnikiem choć nie spotkałem. Jeśli reduktor ma dwa wyjścia wówczas albo filtr 2x2 albo 2 filtry 1x1.
Zalecenie producentów instalacji LPG to wymiana filtrów co ok. 10.000 km. Trzymając się tej zasady i tankując gaz wiadomego pochodzenia jakiekolwiek filtry założysz kłopotu nie będzie. jak wygooglujesz hasło "LPG Skarżysko kamienna" znajdziesz bogaty wybór towaru w temacie LPG. Inni dystrybutorzy też mają mnóstwo, a cena jaka by nie była nie spowoduje bankructwa.

Gdybyś sam wymieniał, to warto pamiętać o wcześniejszym zakręceniu wielozawodu, warto rozważyć nowe opaski zaciskowe na filtrze fazy lotnej. Zasadą też jest nowe skalibrowanie instalacji po wymianie filtrów, bo prawdopodobnie stare z racji zatkania (częściowego) obcinały ciśnienie gazu tym samym wydłużały czas wtrysku.
______
/l, [_____],
|---L- OIIIIIIIO
()_) ()_)-----)_)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Awatar użytkownika
lutek34
Posty: 1317
Rejestracja: 13 lip 2014 10:52 am
Lokalizacja: Krosno
Samochód:
Dostał flaszek: 7

Re: Filtry do gazu

Post autor: lutek34 » 23 maja 2018 12:20 pm

Do wymiany filtrów nie trzeba niczego zakręcać, dwa elektrozawory odcinają wystarczająco dopływ LPG z butli. Co do filtrów , to filtr FC dedykowany do danego typu obudowy a filtr FL budową podobny do tego już zastosowanego a wkład przynajmniej poliestrowy. Dobrym rozwiązaniem jak się tankuje LPG gdzie popadnie zastosowanie filtra odstojnikowego.
Były dwie Pace 3.5l i 4.0l a teraz jest '08 Subaru Tribeca H6 3.6l+LPG BRC P&D Plus
www.posadzkizywiczne.eu
auto laweta Krosno Rzeszów Dębica 501 705 816

Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 201
Rejestracja: 23 lip 2016 08:31 pm
Lokalizacja: Reszel
Samochód: Pacifica 2007 4.0L + Stag 300-6 QMAX PLUS
Postawił flaszek: 1

Re: Filtry do gazu

Post autor: Szymon » 23 maja 2018 12:41 pm

Dzięki za podpowiedzi panowie, filtry zamówiłem od jednego sprzedawcy:

http://allegro.pl/filtr-stag-czaja-fl-0 ... 73554.html

taki mam stary, tyle, że firmy Czaja. Ten drugi z tego co mogłem rozczytać na obudowie to Valtek typ-07. Wybrałem ten:

http://allegro.pl/filtr-gazu-valtek-pri ... 41382.html

Pierwszy raz jak byłem na wymianie filtrów w Olsztynie u Predko, niby przedstawiciel Staga, to chłopak od razu zabrał się za wykręcanie filtrów, nic tam przy wielozaworze nie majstrował. Trochę głośno się zrobiło jak odkręcał filtr fazy ciekłej, hehe. Żadnej kalibracji nie robili, ani nic o tym nie wspominali, 70 zł zainkasowali. Poradzę sobie sam z wymianą, tylko w jaki sposób przeprowadza się kalibrację po wymianie filtrów?
Aktualnie szukam zderzaka przedniego do polifta.

dexus
Posty: 412
Rejestracja: 08 sty 2015 02:00 pm
Lokalizacja: Czchów
Samochód: 300C 5,7 HEMI LPG
Postawił flaszek: 1
Dostał flaszek: 2

Re: Filtry do gazu

Post autor: dexus » 23 maja 2018 01:48 pm

Kalibrację robi się w programie Staga ( w Twoim przypadku).
Jednak ja też nigdy nie spotkałem się żeby ktoś robił kalibrację po wymianie filtrów. Zaworów też nie zakręcam, jednak trzeba uważać żeby się nie poparzyć gazem.
Sumienie nie powstrzymuje od grzechów, przeszkadza tylko cieszyć się nimi.

Awatar użytkownika
lutek34
Posty: 1317
Rejestracja: 13 lip 2014 10:52 am
Lokalizacja: Krosno
Samochód:
Dostał flaszek: 7

Re: Filtry do gazu

Post autor: lutek34 » 23 maja 2018 03:39 pm

Szymon pisze:
23 maja 2018 12:41 pm
Trochę głośno się zrobiło jak odkręcał filtr fazy ciekłej, hehe. Żadnej kalibracji nie robili, ani nic o tym nie wspominali, 70 zł zainkasowali. Poradzę sobie sam z wymianą, tylko w jaki sposób przeprowadza się kalibrację po wymianie filtrów?
Głośno się zrobiło jak odpięli filtr, gdyż w wężu jest ciśnienie, tak samo jakieś ciśnienie będzie w obudowie filtra FC.
Kalibracja nie jest konieczna przy każdej wymianie filtrów, ale w warsztacie po wymianie filtrów powinni podłączyć komputer pod sterownik LPG i odczytać parametry, jak wszystko jest w normie to na tym kończą serwis a jak są jakieś anomalia w parametrach pracy instalacji LPG to wtedy powinni dokonać korekt.
Były dwie Pace 3.5l i 4.0l a teraz jest '08 Subaru Tribeca H6 3.6l+LPG BRC P&D Plus
www.posadzkizywiczne.eu
auto laweta Krosno Rzeszów Dębica 501 705 816

Awatar użytkownika
M.
Posty: 4979
Rejestracja: 02 lut 2011 07:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited 2009 Pb/El/LPG
Postawił flaszek: 39
Dostał flaszek: 60

Re: Filtry do gazu

Post autor: M. » 23 maja 2018 05:16 pm

Jak widać teoria, zalecenia i praktyka to zupełnie różne obszary.
Wiele razy była mowa na forum żeby korzystać z dobrego gazownika, a nie z takiego co odkręci śrubki, wymieni filtry po 10 złotych każdy i za robociznę zainkasuje kilka razy więcej niż za materiały.
Ja tam serwisuje swoje LPG sam (zmusił mnie bym się nauczył co i jak swoją indolencją mój dawny gazownik) i bez nowej kalibracji nie jeżdżę. I dobrze mi z tym, a i auta nie narzekają.

A co do zakręcania zaworu ręcznego przy wielozaworze...
Jeśli wszystko działa jak powinno to nic się nie stanie. Ale skąd możesz mieć pewność czy elektrozawór w wielozaworze jest szczelny, lub czy w ogóle tłoczek pracuje bez oporów? jeśli auto jeździ na gazie oznacza to że zawór jest otwarty kiedy trzeba. Skąd możesz wiedzieć czy się zamyka? A jeśli nie zamyka się to odkręcając filtr fazy ciekłej masz ryzyko niekontrolowanego swobodnego wypływu gazu ze zbiornika.
Uważam że bezpieczeństwo warte jest małej gimnastyki. A i pokrętło nie skoroduje i nie zapiecze się tak szybko jak w sytuacji nie używania przez lata.

Jeśli nie chcesz żeby syczało przy odkręcaniu filtra fazy ciekłej to:
- zakręć zawór ręczny,
- uruchom auto na gazie,
- pozwól by silnik albo sam zgasł albo przełączył się na benzynę.
- zgaś silnik (jeśli sam nie zgasł)
- rób swój serwis bez ciśnienia w reduktorze i wężach.
______
/l, [_____],
|---L- OIIIIIIIO
()_) ()_)-----)_)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 201
Rejestracja: 23 lip 2016 08:31 pm
Lokalizacja: Reszel
Samochód: Pacifica 2007 4.0L + Stag 300-6 QMAX PLUS
Postawił flaszek: 1

Re: Filtry do gazu

Post autor: Szymon » 23 maja 2018 06:46 pm

Czytałem opinie na necie, to mieli dobre (Predko Olsztyn), teraz straszenie idzie im w dół ocena. Co do elektrozaworu, to pstryknę zdjęcie w piątek, żebym czegoś tam nie urwał.
Aktualnie szukam zderzaka przedniego do polifta.

Awatar użytkownika
lutek34
Posty: 1317
Rejestracja: 13 lip 2014 10:52 am
Lokalizacja: Krosno
Samochód:
Dostał flaszek: 7

Re: Filtry do gazu

Post autor: lutek34 » 23 maja 2018 09:21 pm

Szymon pisze:
23 maja 2018 06:46 pm
Czytałem opinie na necie, to mieli dobre (Predko Olsztyn), teraz straszenie idzie im w dół ocena. Co do elektrozaworu, to pstryknę zdjęcie w piątek, żebym czegoś tam nie urwał.
W Olsztynie jest kilka polecanych na innym forum warsztatów LPG, może ogarną wymianę filtrów i kontrolę twojej instalacji LPG.

Olsztyn Poranna 21 te. 895239009
Gaszentrum na ul. Porannej
AutoGaz Olsztyn", mieszczący się przy ulicy Sprzętowej 4.
"CARGAZ" 10-410 Olsztyn, ul. Lubelska 43D

Ja wiem że chcesz oszczędzić kilka PLNów, ale nie mając większego pojęcia o instalacji LPG i jej komponentach, na jakie parametry pracy instalacji zwrócić uwagę, jakie korekty wprowadzić żeby wszystko działało poprawnie to rozważ wizytę w uczciwym warsztacie LPG, bo zaraz zalejesz nasz postami typu czemu czuć gaz, nie przełącza na gaz, więcej pali itd.
Były dwie Pace 3.5l i 4.0l a teraz jest '08 Subaru Tribeca H6 3.6l+LPG BRC P&D Plus
www.posadzkizywiczne.eu
auto laweta Krosno Rzeszów Dębica 501 705 816

Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 201
Rejestracja: 23 lip 2016 08:31 pm
Lokalizacja: Reszel
Samochód: Pacifica 2007 4.0L + Stag 300-6 QMAX PLUS
Postawił flaszek: 1

Re: Filtry do gazu

Post autor: Szymon » 25 maja 2018 08:34 pm

Podejrzewam, że chodzi o tą śrubkę, żeby dopływ gazu zamknąć.
Załączniki
zaworek.jpg
Aktualnie szukam zderzaka przedniego do polifta.

Awatar użytkownika
M.
Posty: 4979
Rejestracja: 02 lut 2011 07:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited 2009 Pb/El/LPG
Postawił flaszek: 39
Dostał flaszek: 60

Re: Filtry do gazu

Post autor: M. » 25 maja 2018 09:24 pm

BINGO
Choć stan wskazuje że organ był nie używany i zapomniał do czego służy.
Wszelkie operacje przy nim grożą odseparowaniem fragmentów.
Strach się bać
______
/l, [_____],
|---L- OIIIIIIIO
()_) ()_)-----)_)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „LPG regulacja użytkowanie spalanie”